Simon Požar

Na naši šoli imamo kar nekaj nadarjenih in talentiranih športnikov. Pogovarjala sem se z enim izmed njih in sicer z mladim nadebudnim balinarjem Simonom Požarjem. Simon je devetošolec, ki dosega zavidljive rezultate na balinarskih tekmovanjih.

Kdaj si se prvič srečal z balinanjem in kdo te je navdušil zanj?
Za balinanje me je navdušil stric, ki že dolga leta balina. Sam pa sem resneje pričel trenirati pred tremi leti.

K tvojim uspehom prispeva tudi redno treniranje. Kolikokrat na teden in kje treniraš?
Treniram dvakrat tedensko, običajno ob torkih in četrtkih, po dve uri v sežanski balinarski dvorani, kjer so zelo dobri pogoji za treninge.

Tudi balinanje pozna različne balinarske discipline. Katera je tvoja najljubša ?
Res, pri balinanju je kar veliko disciplin, najbolj pa sem navdušen in najraje imam hitrostno zbijanje, tako imenovani brzinec, ko moraš v petih minutah zadeti čimveč krogel.

Kaj pa tekmovanja? Tekme so zagotovo zanimive. Katera ti je bila najzanimivejša in katera se ti je vtisnila v spomin kot najboljša?
Tekmovanja redno obiskujem, tako posamezno kot tudi ekipno. No, meni najbolj zanimiva in najboljša tekma je bila v Novi Gorici. To je bil ekipni finale za naslov ekipnega državnega prvaka, kjer so se pomerile štiri najboljše ekipe. Naša ekipa je zasedla drugo mesto.

Kaj pa tvoji uspehi na tekmovanjih?
Na tekmovanjih dosegam kar dobre rezultate, z rezultati sem običajno zelo zadovoljen.

Si državni prvak v hitrostnem zbijanju v kategoriji dečki do 15 let . Si to pričakoval?
Moram priznat, da sem to kar pričakoval, saj mi je šlo zelo dobro že na treningih. Konkurenca je bila zelo močna, zato sem se še toliko bolj razveselil zmage. Veselje ob zmagi je bilo seveda veliko.

Kaj odloča o dobrem metu pri balinanju?
O dobrem metu odloča predvsem dobra koncentracija in natančnost. Brez treningov pa tudi ne gre.

Športniki so izpostavljeni različnim poškodbam. Kakšne poškodbe so možne pri balinanju?
Čeprav verjetno ne izgleda tako, so tudi pri balinanju možne poškodbe. Lahko si na primer, izpahneš zapestje, zato si moraš zapestja pred vsakim treningom obvezno razgibati. Takim poškodbam se lahko izogneš, če si dobro telesno in kondicijsko pripravljen. Če se nepremišljeno giblješ po igrišču lahko dobiš tudi balinčka v glavo ali koleno, kar pa tudi boli.

Imaš kakšnega vzornika?
Imam vzornika, to sta Matrin Zdavec in Erik Petrič, oba sta namreč dobra balinarja.

Ali tvoj prosti čas zapolni kakšen hobi? Kateri?
Poleg balinanja pa nimam nobenega posebnega hobija ali druge prostočasne dejavnosti, saj mi balinanje vzame kar precej časa, seveda pa je zraven še šola.

Kakšne načrte pa imaš za prihodnost? Nam jih lahko zaupaš?
Ja, moji načrti so kar veliki. V prihodnosti si želim postati svetovni prvak v balinanju, seveda.

Klara Vrabec, 9. b
Novinarski krožek